Όλη η εκπαιδευτική κοινότητα της Κ. Μακεδονίας δια των Σχολικών Συμβούλων και των Υπευθύνων Σχολικών Δραστηριοτήτων, ήταν παρούσα στην ημερίδα με τίτλο “Καλλιεργώντας τον Γραμματισμό στα Μέσα και στην Πληροφορία μέσω του Μαθητικού Διαδικτυακού Ραδιοφώνου”
Η ημερίδα πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 16/12/2016 στην αίθουσα εκδηλώσεων της Περιφερειακής Διεύθυνσης ΠΕ & ΔΕ Κεντρικής Μακεδονίας. και εισηγήτριες/ές μέλη της Επιστημονικής Εταιρίας “Διαθεματικό, Διαπολιτισμικό Ραδιόφωνο της Εκπαιδευτικής Κοινότητας με την επωνυμία “European School Radio, Το Πρώτο Μαθητικό Ραδιόφωνο”.

Στην κατάμεστη αίθουσα παρουσιάστηκε η πολύπλευρη δράση του Πρώτου Μαθητικού Διαδικτυακού Ραδιοφώνου και η ανταπόκριση μας κάνει αισιόδοξους για μια ευρύτερη συνεργασία για τη χρήση του ραδιοφώνου στην αγωγή στα μέσα αλλά και ως εκπαιδευτικό μέσο στην εκπαιδευτική πράξη.