%ce%ba%ce%bf%ce%bb%ce%b1%ce%b61-201617

Η ραδιοφωνική ομάδα του Μουσικού Σχολείου Βέροιας παρουσιάζει την Κυριακή 20 Νοεμβρίου 2016 και ώρα 16:00 – 17:οο στην εκπομπή “Και τα μυαλά στα πεντάγραμμα!” την εκδήλωση  – αφιέρωμα στην εξέγερση του Πολυτεχνείου με τίτλο: “Τα πρόσωπα του Νοέμβρη” που πραγματοποιήθηκε το βράδυ της Πέμπτης 17 Νοεμβρίου 2016 στην Αντωνιάδειο Στέγη από το Μουσικό Σχολείο Βέροιας.

Η εκδήλωση που παρουσίασαν τα σύνολα έκφρασης και δημιουργίας της Α΄ και Β΄ Λυκείου του σχολείου περιείχε οπτικά και ηχητικά ντοκουμέντα της περιόδου 1967-1974.

Αναγνώστηκαν από τους μαθητές ποιήματα και πεζά, ενώ στο μουσικό κομμάτι της εκδήλωσης ακούστηκαν επιλεγμένα κομμάτια που έχουν συνδεθεί με την εξέγερση του Πολυτεχνείου.

Την επιμέλεια κειμένων και εποπτικού υλικού είχε η Έλσα Ιωαννίδου, την ενορχήστρωση ο Γιάννης Μπαλιάκας και η  Βιργινία Καραφούσια και τη διδασκαλία της ορχήστρας και της χορωδίας ο Γιάννης Μπαλιάκας

Βοήθησαν ακόμη οι: Δημήτρης Κυριάκος , Βιολέτα Ερμείδου και  Χρήστος Σαρκατζής

Σας περιμένουμε!