H Περιφερειακή Διεύθυνση Π.Ε. & Δ.Ε. Κεντρικής Μακεδονίας και το Τμήμα Κινηματογράφου της Σχολής Καλών Τεχνών του Α.Π.Θ. συνδιοργανώνουν στις 24, 25 & 26 Ιουνίου 2016 στη Θεσσαλονίκη το 1ο Πανελλήνιο Επιστημονικό Συνέδριο με Διεθνή Συμμετοχή με τίτλο «Οπτικοακουστικός γραμματισμός στην εκπαίδευση». Το ραδιόφωνο αναφέρεται ως ξεχωριστή ενότητα όπως φαίνεται και παρακάτω.

• Οπτικοακουστικός γραμματισμός – οπτικοακουστική εκπαίδευση

• Κινηματογράφος

• Bίντεο

• Τηλεόραση

• Ραδιόφωνο

• Οπτικοακουστικές διαφημίσεις

• Εκπαιδευτικά προγράμματα, φεστιβάλ και διαγωνισμοί μαθητικών οπτικοακουστικών προϊόντων

Στο Συνέδριο μπορούν να συμμετέχουν ερευνητές, επιστήμονες, καλλιτέχνες, στελέχη της εκπαίδευσης, εκπαιδευτικοί και φοιτητές, καθώς και κάθε ενδιαφερόμενος/η, που θέλει να συμβάλλει σε ένα γόνιμο προβληματισμό σε σχέση με το θέμα του Συνεδρίου.

Όσοι και όσες επιθυμούν να λάβουν μέρος στο Συνέδριο με προφορική εισήγηση ή εργαστήριο, θα πρέπει να υποβάλλουν το αργότερο έως τις 20 Μαΐου 2016. Για την αξιολόγηση – επιλογή των υποβληθέντων προτάσεων θα χρησιμοποιηθεί η πρακτική των δύο ανεξάρτητων κριτών. Περισσότερες πληροφορίες http://synedriooptikoakou.wix.com/thessaloniki