Κάντο να ακουστεί – Ηχητικό Μήνυμα από την Ε’ τάξη του Neue Schule Athen

Κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς δουλέψαμε ποικιλοτρόπως με τους μαθητές/τριες της Ε’ τάξης πάνω στο προσφυγικό ζήτημα, τις πολυπαραγοντικές αιτίες του και τις συνέπειες του.

Συγκεκριμένα, μεγάλη έμφαση δώσαμε όμως:
α) στους τρόπους που παρουσιάζεται το θέμα στα media και ιδιαίτερα στην τηλεόραση.
β) για το αν υπάρχει τελικά σημασιολογική διαφορά μεταξύ της λέξης “πρόσφυγας” και “μετανάστης” και τι είδους;
γ) σε διαφορετικά παραδείγματα προσφυγιάς/ μετανάστευσης στην ιστορία της ανθρωπότητας παγκοσμίως.

Για τη δημιουργία του ηχητικού μηνύματος, μερικά από τα βασικά βήματα που προηγήθηκαν ήταν τα εξής: α) οι μαθητές/τριες της Ε’ τάξης γράψανε ποίηματα για τους πρόσφυγες. β) ψάξανε να βρούνε μουσικές και τραγουδιά που ταιριάζαν με το θέμα μας στιχουργικά αλλά κυρίως συναισθηματικά. γ) με τη βοήθεια της καθηγήτριας μουσικής του σχολείου ερμηνεύθηκαν κάποια από αυτά ζωντανά και ηχογραφήθηκαν. Επιλέχθηκε ένα από τα ποίηματα των μαθητών/τριών να απαγγελθεί με ζωντανή συνοδεία τσέλο.

Συγγραφή – Απαγγελία: Μαρίλια Αγγελοπούλου
Τσέλο: Κλειώ Μίχου (μουσικό θέμα: scherzoso, συνθέτης Viktor Kosenko)

Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Δαμιανός Βογανάτσης | http://www.blinkdreamer.gr
Καθηγήτρια Μουσικής: Άνγκελα Τσιμπιρλού