Τρόπος Υποστήριξης

Μπορείτε να ζητήσετε βοήθεια για τη συμμετοχή σας στο Μαθητικό Ραδιόφωνο με διάφορους τρόπους:

Παρακολουθήστε τα πλήρη διαδικτυακά (on-line) μαθήματα που θα σας εισάγουν στον μαγικό κόσμο του μαθητικού διαδικτυακού ραδιοφώνου: Κατανοήστε τι είναι διαδικτυακό ραδιόφωνο και podcast, μάθετε πως να προετοιμάσετε μια εκπομπή με τους μαθητές σας, βρείτε αναλυτικές πληροφορίες για την διαμόρφωση του χώρου ηχογράφησης και του εξοπλισμού σας και γίνετε “ειδικοί” στο μοντάζ και τη ζωντανή μετάδοση εκπομπών.

Διαβάστε στα Οδηγό Συμμετοχής τις αναλυτικές οδηγίες με εικόνες για όλες τις βασικές ενέργειες που μπορείτε να κάνετε για την συμμετοχή της ραδιοφωνικής σας ομάδας στην πλατφόρμα του European School Radio και να επικοινωνείτε μέσω της online κοινότητας του.

Αναζητήστε απαντήσεις στις συχνές ερωτήσεις των χρηστών που έχουμε καταγράψει στη σελίδα FAQ (Frequently Asked Questions)

Στην περίπτωση που δε βρείτε απάντηση στην ερώτησή σας, τότε υποβάλετε το ερώτημά σας:

• Μέσω του κουμπιού  που υπάρχει στο κάτω δεξιά μέρος κάθε ιστοσελίδας του European School Radio. Εκεί μπορείτε είτε να βρείτε άμεσα την απάντησή σας από την βάση συχνών ερωτήσεων – απαντήσεων, είτε να υποβάλετε το ερώτημά σας σημειώνοντας την αντίστοιχη κατηγορία Υποστήριξης.
  • Με e-mail στο support@europeanschoolradio.eu

Στη σελίδα Εκπαιδευτικά Σενάρια, μπορείτε να βρείτε έτοιμα εκπαιδευτικά σενάρια όλων των βαθμίδων για να εφαρμόσετε το μαθητικό ραδιόφωνο στο σχολείο σας. Τα εκπαιδευτικά σενάρια δημιουργήθηκαν στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού προγράμματος ERASMUS+ NEstOR και καλύπτουν ένα μεγάλο εύρος γνωστικών αντικειμένων.