Συνεργαστείτε για κοινές εκπομπές

Ωραίο να κάνουμε ραδιόφωνο, αλλά… τι πιο ωραίο από το να γνωρίζουμε νέα σχολεία και να κάνουμε κοινές εκπομπές; Μέσω της πλατφόρμας του European School Radio μπορείτε να βρείτε άλλα σχολεία κάνοντας αναζήτηση στα σχολεία που συμμετέχουν στο μαθητικό ραδιόφωνο από τη σελίδα “Σχολεία“. Θα σας βοηθήσει η αναζήτηση με βάση την βαθμίδα εκπαίδευσης ή την θεματική ενότητα που σας ενδιαφέρει.

Αφού βρείτε το Σχολείο που σας ενδιαφέρει μπορείτε να επικοινωνήσετε με τα εγγεγραμμένα μέλη μέσω της πλατφόρμας, αφού δίνεται η δυνατότητα αποστολής μηνυμάτων. Κατόπιν θα μπορούσατε να δημιουργήσετε και πάλι μέσω της πλατφόρμας από τις σελίδα  Κοινότητα/Ομάδες. Με αυτόν τον τρόπο μπορείτε να δουλέψετε τις κοινές σας εκπομπές σε ένα περιβάλλον που προσφέρει εργαλεία επικοινωνίας και ανταλλαγής αρχείων.