Ζωντανή μετάδοση εκπομπής

Η ζωντανή μετάδοση της εκπομπής σας στον αέρα του European School Radio είναι σίγουρα ο πιο άμεσος και διαδραστικός τρόπος για να παρουσιάσετε τη δουλειά σας και να επικοινωνήσετε με τους ακροατές σας.
Βέβαια για μπορέσετε να κάνετε ζωντανή εκπομπή θα πρέπει να έχετε προετοιμαστεί  πολύ καλά και να έχετε την προηγούμενη εμπειρία ηχογραφημένων εκπομπών και μάλιστα με κάποιο πρόγραμμα ψηφιακού DJ όπως το Mixxx.

Είναι προφανές πως στην περίπτωση της ζωντανής εκπομπής δεν υπάρχουν περιθώρια διορθώσεων στο μοντάζ οπότε πρέπει να είστε πολύ προσεκτικοί και να έχετε ελέγξει τα τεχνικά θέματα αλλά και τα θέματα περιεχομένου (λόγου και μουσικής).
Μπορείτε να κάνετε ζωντανή μετάδοση με οποιοδήποτε λογισμικό ψηφιακού DJ υποστηρίζει broadcasting (π.χ. Virtual DJ) ή με ειδικά λογισμικά broadcasting (π.χ. Max Broadcaster). Εμείς προτείνουμε το ελεύθερο λογισμικό Mixxx.

Αφού έχετε δηλώσει και προγραμματίσει σε προηγούμενο βήμα την ζωντανή σας εκπομπή, επικοινωνήστε μαζί μας μέσω του support@europeanschoolradio.eu για τις απαραίτητες ρυθμίσεις
Σας προτείνουμε να ηχογραφείτε την ζωντανή εκπομπή σας έτσι ώστε να μπορείτε να την προσθέσετε στο αρχείο των εκπομπών σας (μέσω του μενού “Προσθήκη Εκπομπής“, όπως ακριβώς θα κάνατε με μια ηχογραφημένη εκπομπή με τη μόνη διαφορά ότι θα την μεταφορτώσετε βεβαίως, μετά την μετάδοσή της.

Έχουμε ετοιμάσει για εσάς τρία αναλυτικά διαδικτυακά μαθήματα που μπορούν να σας βοηθήσουν για την προετοιμασία και τη διαδικασία της ζωντανής μετάδοσης της εκπομπής: