Διαχείριση προφίλ

• Μετά την εγγραφή σας, μπορείτε να εισέρχεστε στο European School Radio μέσω της επιλογής “Login”. Εάν είστε εκπαιδευτικός από την Ελλάδα, τότε τα στοιχεία σας δεν τα συμπληρώνετε στα πρώτα πεδία που εμφανίζονται, αλλά πατώντας στα μπλε γράμματα:“Συνδεθείτε με τα στοιχεία που έχετε στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο”.

• Μετά τη σύνδεση, θα παρατηρήσετε ότι πλέον στο οριζόντιο μενού εμφανίζεται η δυνατότητα “Προσθήκης εκπομπής”, ενώ έχετε αποκτήσει και δικό σας προφίλ στο European School Radio από το εικονίδιο με το όνομά σας πάνω δεξιά. Εάν μετακινήσετε τον κέρσορα σε εκείνο το σημείο, θα εμφανιστεί ένα κάθετο μενού μέσω του οποίου παρουσιάζονται όλες οι δυνατότητες που έχετε.

Κάνοντας κλικ πάνω στο όνομα χρήστη (username), τότε έχετε δυνατότητα επεξεργασίας του προφίλ και γενικότερα διαχείρισης της συμμετοχής σας. Θα εμφανιστεί η παρακάτω σελίδα, στην οποία υπάρχουν αναλυτικά οι καρτέλες:

1. Σχολεία, που εργάζεται ο χρήστης

2. Παραγωγές (Προβολή των παραγωγών που έχουν προγραμματιστεί ή έχουν ήδη μεταδοθεί)

3. Δραστηριότητα (Μπορείτε να κάνετε ανακοινώσεις για την επερχόμενη εκπομπή σας ή γενικότερα για τη ραδιοφωνική δράση σας)

4. Προφίλ (Προσθήκη εικόνας προφίλ)

5. Ειδοποιήσεις (ενημερώσεις για τη δραστηριότητα στην ιστοσελίδα, αλληλεπίδραση με άλλους χρήστες και τον διαχειριστή)

6. Μηνύματα (εσωτερική αλληλογραφία με άλλους χρήστες της εφαρμογής)

7. Φίλοι (Διαχείριση του δικτύου συνδέσεων με τους άλλους χρήστες της εφαρμογές)

8. Ομάδες (Ανάπτυξη ομάδας χρηστών για αλληλεπίδραση, επικοινωνία και προετοιμασία κοινής ραδιοφωνικής παραγωγής)

9. Ρυθμίσεις (Διαχείριση και δυνατότητες μέσα από το προφίλ)

10. Ηλεκτρονικά Μαθήματα (Διαχείριση των μαθημάτων που συμμετέχετε)