Άλλες Δράσεις του European School Radio

Η Επιστημονική Εταιρία που συντονίζει το European School Radio, διοργανώνει και μια σειρά από παράλληλες ραδιοφωνικές δράσεις όπου μπορούν να συμμετέχουν οι ραδιοφωνικές ομάδες των σχολείων:

Το Πανελλήνιο Φεστιβάλ Μαθητικού Ραδιοφώνου διοργανώνεται κάθε χρόνο σε διαφορετική πόλη της Ελλάδας και έχει σαν κύριο σκοπό την γνωριμία, την επικοινωνία  και αλληλεπίδραση σε ένα κοινό τόπο των μαθητών των ραδιοφωνικών σχολείων του European School Radio. Το Φεστιβάλ περιλαμβάνει βιωματικά εκπαιδευτικού χαρακτήρα για τη ραδιοφωνική παραγωγή, αλλά και καλλιτεχνικές εκδηλώσεις ψυχαγωγικού χαρακτήρα

Ο Μαθητικός Διαγωνισμός Ραδιοφωνικού Μηνύματος & Τραγουδιού “Καν’ το ν’ ακουστεί” διοργανώνεται κάθε χρόνο με διαφορετικό θέμα. Η επιτυχία του διαγωνισμού και η πολύ μεγάλη συμμετοχή των σχολείων τον έχουν καταστήσει θεσμό στην εκπαιδευτική κοινότητα.

Τα εκπαιδευτικά προγράμματα “Κάνω ραδιόφωνο στο European School Radio” που διεξάγεται στη Θεσσαλονίκη και αφορά την ολοκληρωμένη παραγωγή ζωντανής δημοσιογραφικής ραδιοφωνικής εκπομπής και το πρόγραμμα “Ραδιοφωνικές Σελίδες” που πραγματοποιείται στην Εθνική Βιβλιοθήκη στην Αθήνα και παρέχονται δωρεάν.

Οι ραδιοφωνικές ομάδες εκτός από την παραγωγή των εκπομπών τους μπορούν να συμμετέχουν σε κοινά ραδιοφωνικά αφιερώματα που κατά περιόδους ανακοινώνει το Μαθητικό Ραδιόφωνο. Σε αυτά περιλαμβάνονται Παγκόσμιες Ημέρες, Χριστουγεννιάτικες αφιερώσεις, Ραδιοφωνικά Γενέθλια και πολλά άλλα. Ενημερώνεστε από τα “Νέα” της σελίδας μας και μείνετε συντονισμένοι.