Η Ημερίδα “Καλλιεργώντας το δικαίωμα των μαθητών στην ελευθερία του λόγου μέσω του Μαθητικού Διαδικτυακού Ραδιοφώνου”, που συνδιοργανώθηκε από την Επιστημονική Εταιρία Διαθεματικό, Διαπολιτισμικό Ραδιόφωνο της Εκπαιδευτικής Κοινότητας European School Radio και το Ίδρυμα Μαραγκοπούλου για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου,  πραγματοποιήθηκε με επιτυχία το Σάββατο 5/12/2015 στην αίθουσα εκδηλώσεων του Γαλλικού Ινστιτούτο Αθηνών.

Παρακάτω θα βρείτε υλικό από τις εργασίες της ημερίδας.

Στιγμιότυπα της Ημερίδας

Το βίντεο ολόκληρης της ημερίδας

Οι παρουσιάσεις των εισηγητών

Μόσχος Γεώργιος, Βοηθός Συνήγορος του Πολίτη για τα Δικαιώματα του Παιδιού, “Η προώθηση των Δικαιωμάτων του Παιδιού μέσω του Μαθητικού Διαδικτυακού Ραδιοφώνου”

Βαγενά Ευαγγελία, Επιστημονική Συνεργάτης Ο.Π.Ι. “Τα Πνευματικά Δικαιώματα στο Διαδίκτυο, στα πλαίσια της μαθητικής- σχολικής δημιουργίας ραδιοφωνικού περιεχομένου: Η περίπτωση του Διαδικτυακού Ραδιοφώνου”

Γιαγκούλης Νικόλαος, Δ.Σ. Επιστημονικής Εταιρείας ESR, “Η Επιστημονική Εταιρεία European School Radio: Συνεργασίες, Δράσεις, Προοπτικές”

Χατζηκαμάρη Σιάνου Παναγιώτα, Δ.Σ. Επιστημονικής Εταιρείας ESR, “Το European School Radio ως κοινότητα πρακτικής στον μιντιακό και πληροφορικό γραμματισμό”

Διαμαντάρας Κωνσταντίνος, Καθηγητής, Πρόεδρος Τμήματος Πληροφορικής του ΑΤΕΙ Θεσσαλονίκης, “Μαθητικό Ραδιόφωνο: Μια διαδικτυακή πλατφόρμα επικοινωνίας”

Γενιτζές Αναγνώστης, Δ.Σ. Επιστημονικής Εταιρείας ESR, ”Η εξέλιξη του Μαθητικού Ραδιοφώνου ως διαδικτυακός τόπος: Παρουσίαση Πλατφόρμας και Κοινότητας European School Radio”

Φαλούκας Αθανάσιος- Διευθυντής Δ/νσης Δ.Ε. Β΄ Αθήνας, Παπατριανταφύλλου Αντωνία- Συντονίστρια Ευρωπαϊκού Προγράμματος Comenius Regio της Δ.Δ.Ε. Β΄Αθήνας,  Το Μαθητικό Διαδικτυακό Ραδιόφωνο ως μέσο διάδοσης Καλών Πρακτικών Πρόληψης και Αντιμετώπισης του Σχολικού Εκφοβισμού – Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Comenius Regio της Διεύθυνσης Δ.Ε. Β΄ Αθήνας”

Βαλμάς Θεοφάνης, Σχολικός Σύμβουλος Π.Ε Αχαΐας, Κουφού Ανδρεάννα (ΠΕ70) Υπεύθυνη Τμήματος Πολιτιστικών Θεμάτων Α/Θμιας Εκ/σης Αχαΐας: “Μια πρόταση επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών για το Μαθητικό Ραδιόφωνο”

Μαρκαντωνάκης Στέλιος, Σχολικός Σύμβουλος Γαλλικής Γλώσσας Αν. Αττικής & Ν. Εύβοιας, “Από τη διδασκαλία στην εκμάθηση της γαλλικής γλώσσας και του γαλλικού πολιτισμού χρησιμοποιώντας το ESR: Προτάσεις αξιοποίησης”

Καμήλος Νικόλαος, Διευθυντής ΠΕ70, “Use ESRadio To Stop Bullying!”

Ράδιο σποτ “Use Radio to stop Bulling”

Βίντεο σποτ “Μαζί και στη βροχή”
Βίντεο σποτ “Ένα Χαμόγελο”

Αμανατίδης Νικόλαος- Κολοκυθά Αικατερίνη, Εκπαιδευτικοί ΠΕ70, “Το ραδιόφωνο ως πρόγραμμα στο 1o Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης, στα πλαίσια του προγράμματος Teachers 4 Europe

Κουτσαυγούστη Γεωργία, Υποδιευθύντρια ΠΕ70, “Το ESR ως εργαλείο προώθησης της εμπλοκής των μαθητών ως ενεργών μελών της σχολικής κοινότητας: Το παράδειγμα στα Εκπαιδευτήρια Αργύρη Λαιμού”

Ραδιοφωνικά σποτ

Βίντεο από το 2ο Φεστιβάλ ESR

Δηλαβέρη Βασιλεία, Εκπαιδευτικός ΠΕ70, “Μουσικό μαγκαζίνο και Παγκόσμιες ημέρες: Τρία χρόνια ραδιοφωνικών εκπομπών

Δούμουρας Ανδρέας, Εκπαιδευτικός ΠΕ17.04 , “Υλοποίηση προγράμματος ραδιοφώνου σε Γυμνάσιο – Ευκαιρίες και Εμπόδια

Οικονόμου Καλλιόπη, Εκπαιδευτικός ΠΕ02, “Ραδιοφωνική ομάδα του 1ου ΓΕΛ Πεύκης στο πλαίσιο Προγραμμάτων Αγωγής Υγείας

Κουρκουλάκος Ηλίας, Διευθυντής ΠΕ02, “Το ραδιόφωνο ως διδακτικό εργαλείο για τους εκπαιδευτικούς στη Β/θμια εκπαίδευση”

Μαυροματίδης Ηλίας, Εκπαιδευτικός 17.04,“Το μαθητικό ραδιόφωνο ως εργαλείο αυθεντικής αυτοαξιολόγησης του σχολείου- Μία εναλλακτική πρόταση”

.

Τούλιου Ευτυχία, Σκουμποπούλου Χαρίκλεια, Ιδρύτριες Θεατρικής Ομάδας Παγκόσμιας Ημέρας Ραδιοφώνου, “Από τις ραδιοφωνικές πτήσεις του Φώνη στον χρόνο σε προτάσεις συνεργασιών για τα σχολεία του ραδιοφώνου

Μελεσσανάκη Μαρία- Διευθύντρια Σχολικής Μονάδας,* Γενιτζές Αναγνώστης-Δ.Σ. Επιστημονικής Εταιρείας ESR
Εργαστήριο με θέμα: “Πώς δημιουργούμε μια ραδιοφωνική εκπομπή ή ένα ραδιοφωνικό μήνυμα προώθησης της εκπομπής.”

Οι παρουσιάσεις των εισηγήσεων εμπλουτίζονται συνεχώς. Επισκεφτείτε αργότερα τη σελίδα αυτή για να βρείτε περισσότερο υλικό.

Το Δελτίο Τύπου της ημερίδας

One thought on “Υλικό ημερίδας Μαθητικού Ραδιοφώνου 5/12/2015”