Την Παρασκευή 16/12/2016 το European School Radio, το πρώτο μαθητικό ραδιόφωνο, παρουσιάζεται και παρουσιάζει τις δράσεις του στην Περιφερειακή Δ/νση Εκπαίδευσης Κ. Μακεδονίας και απευθύνεται στους Σχολικούς Συμβούλους Πρωτοβάθμιας και Δυτεροβάθμιας Εκπαίδευσης καθώς και στους υπεύθυνους Σχολικών Δραστηριοτήτων και Ευρωπαϊκών δράσεων.

“Καλλιεργώντας τον Γραμματισμό στα Μέσα και στην Πληροφορία μέσω του Μαθητικού Διαδικτυακού Ραδιοφώνου”

Συντονιστές : Κωνσταντίνος Κεραμιδάς, Νίκος Ακριτίδης
Οι εισηγητές είναι μέλη της Επιστημονικής Εταιρίας “Διαθεματικό, Διαπολιτισμικό Ραδιόφωνο της Εκπαιδευτικής Κοινότητας με την επωνυμία “European School Radio, Το Πρώτο Μαθητικό Ραδιόφωνο” και εκπαιδευτικοί σε σχολεία της Περιφερειακής Διεύθυνσης ΠΕ & ΔΕ Κεντρικής Μακεδονίας.

12.30-12.45 Παναγιώτης Ανανιάδης, Περιφερειακός Διευθυντής ΠΕ & ΔΕ Κεντρικής Μακεδονίας, Χαιρετισμός

12.45-13.00 Νικόλαος Γιαγκούλης, Εκπαιδευτικός ΠΕ19, “Η δράση European School Radio και η Επιστημονική Εταιρία: Συνεργασίες, Προοπτικές και το πρόγραμμα ERASMUS+”

13.00-13.15 Αναγνώστης Γενιτζές, Εκπαιδευτικός ΠΕ19, “Το European School Radio, από τη ματιά ενός εκπαιδευτικού”

13.15-13.30 Παναγιώτα Σιάνου Χατζηκαμάρη, Εκπαιδευτικός ΠΕ17,“Το European School Radio ως κοινότητα πρακτικής στον μιντιακό και πληροφορικό γραμματισμό”