NEStOR- “Networked European School Web Radio”

Το έργο NEStOR- που συντονίζει η Επιστημονική Εταιρία “Διαπολιτισμικό Διαθεματικό Ραδιόφωνο της Εκπαιδευτικής Κοινότητας European School Radio, Το Πρώτο Μαθητικό Ραδιόφωνο” (http://esradiosociety.eu) άνοιξε τα φτερά του και όλοι οι εταίροι δηλώνουν έτοιμοι να δουλέψουν για το νέο εγχείρημα.

Το νέο αυτό έργο στοχεύει στη δημιουργία ενός ευέλικτου, πολύγλωσσου, σύγχρονου και ελκυστικού μέσου, ενός Διαδικτυακού Ραδιοφώνου βασισμένο στις αρχές του European School Radio, μέσω του οποίου θα αναπτύσσεται  ο κριτικός γραμματισμός στα μέσα, η επικοινωνία μεταξύ των μελών της σχολικής κοινότητας σε ευρωπαϊκό επίπεδο και θα αποτελέσει με την ολοκλήρωσή του, ένα παιδαγωγικό εργαλείο στα χέρια της ευρωπαϊκής εκπαιδευτικής κοινότητας.

Στο έργο συμμετέχουν το Ινστιτούτο Τεχνολογίας Υπολογιστών και Εκδόσεων ΔΙΟΦΑΝΤΟΣ (ΙΤΥΕ) στην Ελλάδα, το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου, το Πανεπιστήμιο Aalborg στη Δανία και τα σχολεία: Πειραματικό ΓΕΛ Πανεπιστημίου Μακεδονίας, Γυμνάσιο Αγλαντζιάς, και Kaunas district Garliava Jouzas Luksa High School. Η δράση εντάσσεται στο ευρωπαϊκό Πρόγραμμα  ERASMUS+ (Key Action 2: Συνεργασία για καινοτομία και ανταλλαγή καλών πρακτικών)

Η πρώτη συνάντηση (Kick Off Transnational Partnership Meeting) πραγματοποιήθηκε στη Θεσσαλονίκη, στο φιλόξενο περιβάλλον του Πειραματικού ΓΕΛ του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, έβαλε τα θεμέλια για την Ευρωπαϊκή διάσταση του ραδιοφώνου στην Εκπαίδευση και σύντομα φιλοδοξούμε να παρουσιάσουμε την πρώτη εκδοχή του νέου ευρωπαϊκού σχολικού ραδιοφώνου.