Αγαπητά μέλη του European School Radio,

το ραδιόφωνό μας γιορτάζει κι εφέτος στη μεγάλη πανελλήνια γιορτή, το 3ο Πανελλήνιο Φεστιβάλ Μαθητικού Ραδιοφώνου! Σας περιμένουμε όλους με το σχολείο σας να σας γνωρίσουμε από κοντά και να αναδείξετε τη ραδιοφωνική σας δράση!

Το Φεστιβάλ θα διεξαχθεί τη Δευτέρα 18 Απριλίου 2016 και ώρα από 9.00 έως 19.00 στην Τεχνόπολη του Δήμου Αθηναίων, με ελεύθερη είσοδο.  Κατά τη διάρκεια του φεστιβάλ προγραμματίζονται παράλληλες δράσεις, εργαστήρια, συναυλία μαθητικών σχημάτων και βράβευση του διαγωνισμού “Καν’ το ν’ ακουστεί” σε ειδική εκδήλωση.

Μπορείτε να  συμμετέχετε ως σχολεία, στα οποία ήδη υλοποιούνται εκπαιδευτικά προγράμματα για το μαθητικό ραδιόφωνο με παραγωγές που μεταδίδονται στο European School Radio. Θα υπάρχει ειδικός χώρος παρουσίασης, ώστε να αναδείξετε τη ραδιοφωνική σας δράση και μπορείτε να προετοιμάσετε υλικό προβολής (poster για ανάρτηση στον χώρο, βίντεο ή παρουσίαση με διαφάνειες)

καντο-να-ακουστεί 2016

Παράλληλα, οργανώνεται, σε συνεργασία με το Ίδρυμα Μαραγκοπούλου για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου, ο διαγωνισμός ραδιοφωνικού ηχητικού μηνύματος και τραγουδιού  “Κάν’ το ν΄ ακουστεί”, με θέμα τα ανθρώπινα δικαιώματα.

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

• Ο Διαγωνισμός προϋποθέτει την συμμετοχή των σχολείων  στο European School Radio με εγγραφή στην πλατφόρμα  www.europeanschoolradio.eu
  • Το κάθε σχολείο μπορεί να υποβάλει μέχρι δύο (2) συμμετοχές.
  • Οι συμμετοχές να είναι πρωτότυπες και να μην έχουν υποβληθεί σε άλλον διαγωνισμό .
  • Η εκφώνηση / ερμηνεία να γίνεται από μαθητές και μαθήτριες του σχολείου.

ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ

• Ηχητικό σποτ, μέχρι 1 λεπτό και 30 δευτερόλεπτα
  • Πρωτότυπο Τραγούδι, μέχρι 3 λεπτά

ΘΕΜΑΤΙΚΕΣ

• Ανθρώπινα δικαιώματα και αξίες
  • Δικαιώματα του παιδιού
  • Προσφυγικό / μετανάστευση / άσυλο / πόλεμος
  • Ζητήματα ταυτότητας, ενσωμάτωσης, διαπολιτισμικός διάλογος
  • Ενεργός πολίτης, Κοινωνία των πολιτών, εθελοντισμός,
  • Ελληνικά μεταναστευτικά και προσφυγικά ρεύματα διαχρονικά (χώρες υποδοχής, αίτια)
  • Συλλογική μνήμη

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΩΝ

Οι συμμετοχές θα υποβληθούν στην ιστοσελίδα του European School Radio. Προαιρετικά, κατά την υποβολή η κάθε συμμετοχή μπορεί να συνοδεύεται από ένα λογότυτο. Η υποβολή των συμμετοχών θα πραγματοποιηθεί από 1 Μαρτίου έως 20 Μαρτίου 2016.

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ

Κριτήρια Αξιολόγησης για το ραδιοφωνικό ηχητικό μήνυμα:

Η πρωτοτυπία, το περιεχόμενο του μηνύματος, ο τρόπος/ύφος εκφώνησης, η μουσική επένδυση, η ποιότητα του ήχου, ο συνολικός/τελικός αντίκτυπος

Κριτήρια Αξιολόγησης για το τραγούδι:

Ο στίχος, η σύνθεση, η ερμηνεία, η ποιότητα του ήχου, ο συνολικός/τελικός αντίκτυπος

ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ

Η Αξιολόγηση των συμμετοχών θα γίνει από την Κριτική Επιτροπή για κάθε κατηγορία ξεχωριστά, η οποία θα απαρτίζεται από ειδικούς για αυτόν το σκοπό και θα ανακοινωθεί στον ιστότοπο του Φεστιβάλ. Επίσης, όλες οι συμμετοχές  του διαγωνισμού θα μεταδίδονται στο European School Radio.

ΒΡΑΒΕΥΣΗ

Θα δοθούν τέσσερα (4) βραβεία συνολικά:

• Βραβείο καλύτερου ηχητικού ραδιοφωνικού μηνύματος για την Α/θμια Εκπ/ση
  • Βραβείο καλύτερου ηχητικού ραδιοφωνικού μηνύματος για τη Β/θμια Εκπ/ση
  • Βραβείο καλύτερου τραγουδιού για την Α/θμια Εκπ/ση
  • Βραβείο καλύτερου τραγουδιού για τη Β/θμια Εκπ/ση

Θα δοθούν ειδικές διακρίσεις για κάθε βαθμίδα, για τις οποίες θα αποφασίσουν κατά τη διαδικασία της αξιολόγησης η Κριτική Επιτροπή.  Όλες οι συμμετοχές, ανεξάρτητα από την ενδεχόμενη βράβευσή τους στο διαγωνισμό,  θα λάβουν  βεβαίωση συμμετοχής.

Η ανακοίνωση και βράβευση των νικητών θα πραγματοποιηθεί στο πλαίσιο του 3ου Φεστιβάλ Μαθητικού Ραδιοφώνου.

Ο Διαγωνισμός υποστηρίζεται από το Ίδρυμα Μαραγκοπούλου για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα (www.mfhr.gr)

Αναλυτικές πληροφορίες για τη συμμετοχή στο φεστιβάλ και οδηγίες για τον διαγωνισμό στην επίσημη ιστοσελίδα του Φεστιβάλ  www.europeanschoolradio.eu/3fest

Το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων απέστειλε την επίσημη ανακοίνωση του 3ου Πανελλήνιου Φεστιβάλ Μαθητικού Ραδιοφώνου και του διαγωνισμού «Καν’το ν’ακουστεί» σε όλες τις σχολικές μονάδες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης της χώρας.

10 thoughts on “3ο Πανελλήνιο Φεστιβάλ Μαθητικού Ραδιοφώνου- Διαγωνισμός Καν’το ν’ακουστεί 2016”

1. Καλημέρα! Μία ερώτηση για τον διαγωνισμό τραγουδιού “Καν΄το να ακουστεί”. Το τραγούδι μπορεί να είναι και σε ξένο στίχο (Αγγλικά);

1. Καλημέρα. Δεν έχει προβλεφθεί περιορισμός στη γλώσσα, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Περισσότερες πληροφορίες σύντομα στον ιστότοπο του Φεστιβάλ.
      Ευχαριστούμε.

2. Καλημέρα.Σχετικά με το διαγωνισμό τραγουδιού.Οι αιτήσεις θα ανοίξουν το Μάρτη;

3. Καλημέρα από τα Λάβαρα Έβρου.
    Θα θέλαμε να ξέρουμε αν έχουμε τη δυνατότητα να συμμετάσχουμε στο διαγωνισμό από τη στιγμή που μόλις εγγραφήκαμε και δεν έχουμε κάνει μουσικές εκπομπές;
    Επίσης η αίτηση θα γίνει εν ελθέτω χρόνω;

1. Αγαπητέ Γιώργο, γεια σου! Ναι, μπορείτε να συμμετέχετε. Η αίτηση για τον διαγωνισμό θα γίνει παράλληλα με την αποστολή του αρχείου σας, τις παραπάνω ημερομηνίες.
      Για νεότερα και ενημερώσεις, στον ιστότοπο του Φεστιβάλ.

1. Ευχαριστώ Ευτυχία !

2. Καλημέρα Ευτυχία.Επειδή είμαστε καινούριοι στο ραδιόφωνο, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση γιατί διαβάζω διάφορα. Πού βρίσκεται αυτό το περιβάλλον στην πλατφόρμα ώστε να κάνει κάποιος αίτηση για το κάντο ν΄ακουστεί; Επίσης γιατί γράφει κάπου λήξη υποβολής αιτήσεων ενώ μόλις ξεκίνησαν;

1. Η λήξη υποβολής αιτήσεων είναι 20 Μαρτίου.

4. ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΛΑΒΑΡΩΝ ΕΒΡΟΥ
    ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΤΩΡΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΝΤΟ ΝΆΚΟΥΣΤΕΙ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ
    ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΣΕΛΙΔΑ ΩΣ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΛΑΒΑΡΩΝ
    ΕΙΜΑΙ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΧΑΤΖΙΔΗΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ